Ako vybrať prípravok na tvár?

Podčiarknite krásu pleti výberom vhodnej kozmetiky.

Podčiarknite krásu pleti výberom vhodnej kozmetiky.

Doba čítania 11 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať pri výbere

Pri výbere kozmetiky zvážte svoj typ pleti i to, aké vlastnosti od produktu očakávate. Zamyslite sa nad plánovanou frekvenciou používania prípravku a následne si zvoľte veľkosť balenia. 

Aký typ produktu požadujem

Ak je vaša pokožka prirodzene krásna a hľadáte iba maličkosť, ktorá zjednotí jej odtieň, postačí vám tónovací krém či korektor na zamaskovanie drobných nedokonalostí. Ak však túžite po dokonalom večernom make-upe, budete potrebovať celú škálu produktov, od podkladovej bázy až po fixačný sprej. Pre potreby denného líčenia si vystačíte s kvalitným make-upom, korektorom, púdrom a lícenkou. 

Typ pleti

Vaša pleť určuje vlastnosti i konzistenciu kozmetického výrobku. Ak si vyberiete prípravok pre iný typ než je ten váš, pleť zbytočne vystavíte záťaži a nedosiahnete požadovaný efekt. Mastnejšia pleť vyžaduje produkt so zmatňujúcim účinkom, eliminujúcim tvorbou prebytočného mazu. Suchú pleť musíte chrániť pred vysušením použitím kozmetiky s hydratačným účinkom, ktorá zabráni tvorbe nevzhľadných šupiniek. V prípade citlivej pleti siahnite po šetrných prípravkoch bez parfumu a ďalších látok, ktoré by ju mohli podráždiť.

Veľkosť balenia

Pri tomto faktore zohráva úlohu účel a frekvencia používania vybranej kozmetiky. Ak počítate s jej denným aplikovaním na celú tvár, obzrite sa po baleniach s väčším objemom alebo hmotnosťou. V prípade príležitostného používania postačí menšie. Popri bežných veľkostiach trh ponúka aj skladné cestovné balenia do kabelky. Nezabúdajte, že kozmetické prípravky a líčidlá majú po otvorení obmedzenú trvanlivosť. Ľahko sa môže stať, že prakticky plné balenie prípravku vyhodíte oba preto, že ho vzhľadom k jeho objemu nedokážete v danej lehote spotrebovať. 

Ďalšie vlastnosti

Pri kozmetike určenej na ošetrenie tváre sa zamerajte i na ďalšie užitočné vlastnosti, ktoré môžu v jednom kroku efektívnejšie zohľadniť potreby vašej pleti. Krémy pre zrelú pleť obsahujú zložky na vyhladenie a vyplnenie vrások. Pleťová kozmetika takisto chráni pred slnečným žiarením – čím vyšší SP faktor, tým lepšie. Niektoré produkty sú vodoodolné, takže váš vzhľad zostane bezchybný aj po krátkodobom kontakte s vodou. Túto vlastnosť oceníte predovšetkým v letných mesiacoch.

tvářenka

Typy prípravkov

  • Podkladové bázy a primery - ide o krémy či gély slúžiace na zjednotenie pleti a zmiernenie nedokonalostí pred nanesením make-upu alebo očných tieňov. „Primer“ dokáže zamaskovať rozšírené póry i drobné vrásky. V prípade mastnej pleti budete potrebovať podkladovú bázu so zmatňujúcim účinkom, ktorá zabráni preniknutiu mastnoty cez make-up. Vaša tvár tak bude po celý deň pôsobiť matne. Pre suchú pleť použite „primer“ s hydratačnými účinkami eliminujúcimi vznik nežiaducich šupiniek na nalíčenej tvári.

  • Tónovací BB a CC krémy - pod týmito skratkami sa skrývajú multifunkčné tónovacie prípravky, ktoré v jednom kroku nahradia hydratačný krém, podkladovú bázu a čiastočne aj make-up. Označenie CC je odvodené od anglické názvu „color correcting cream“, čo doslova znamená „krém na korekciu odtieňa pleti“. BB prípravky, „blemish balm cream“, predstavujú ľahké tónovacie krémy na rozjasnenie pleti a zamaskovanie drobných nedokonalostí. Okrem toho majú upokojujúci účinok a eliminujú začervenanie pleti. CC a BB produkty disponujú podobnými vlastnosťami, avšak CC ponúkajú hutnejšiu štruktúru, väčšiu schopnosť prekrytia nedostatkov a sú vhodnejšie pre zrelú pleť.

  • Make-up - všímajte si najmä jeho konzistenciu, schopnosť prekrytia nedostatkov a odtieň, ktorý by sa mal čo najviac zhodovať s vašim tónom pleti. Budete tak pôsobiť prirodzene.

    V prípade mastnejšej pleti si zvoľte ľahší zmatňujúci make-up bez obsahu oleja. Ľahšiu konzistenciu s rozjasňujúcim účinkom ocení i suchá a citlivá pleť. Starnúcej pleti najviac pristanú špeciálne make-upy obsahujúce zložky na regeneráciu, výživu a vyhladenie pleti.  V rámci schopnosti make-upu prekryť nedokonalosti vyberajte podľa typu nedostatkov, ktoré potrebujete zamaskovať. Ak ide o zopár pupienkov, siahnite po ľahšom make-upe a akné zakryte pomocou korektora. Na zneviditeľnenie pigmentovej škvrny budete potrebovať produkt s intenzívnejšími schopnosťami.

  • Korektory - tento typ prípravkov vám pomôže zakryť nedokonalosti vašej pleti. Žilky, kruhy pod očami, akné alebo menšie pigmentové škvrny skrátka zmiznú. Pri odtieni sa orientujte tónom make-upu a púdru. Popri korektoroch vo farbe pleti existujú i farebné varianty špecializujúce sa na zamaskovanie konkrétneho typu nedostatkov. Žlté a zelené neutralizujú červenú, preto ľahko zakryjú pupienky a iné začervenané miesta na vašej tvári. S tmavými kruhmi pod očami si poradí korektor s ružovým či oranžovým podtónom. 

  • Rozjasňovače - poznáte ho i pod označením „highlighter“. Pleti dodá svieži nádych a zvýrazní vybrané časti tváre. Aplikuje sa na lícne kosti, tesne nad obočie, do stredu nad hornú peru, k vnútornému kútiku oka a tiež na čelo.

Na dosiahnutie požadovaného efektu si musíte vybrať správny odtieň a konzistenciu, ktorá musí byť rovnaká ako pri iných používaných líčidlách. Pri jej výbere vám pomôže typ pleti. Suchej bude vyhovovať krémová podoba, mastnejšia viac ocení charakter púdru.

  • Púdre - predstavuje len doplnok, nie náhradu make-upu či korektora. Pleť zmatní, čo najčastejšie oceníte pri fixovaní tekutého alebo penového make-upu na mastnej pokožke. Absorbuje prebytočný maz a pomáha udržať jej zamatový vzhľad. Mastnej pleti bude najviac vyhovovať sypký alebo antibakteriálny púder. Ak ste majiteľom suchej či citlivej pleti, uprednostnite radšej púder v kompaktnej alebo minerálnej podobe. Pokožka sa tak nevysuší.

  • Bronzery - pokiaľ má slúžiť na kontúrovanie pleti, vyskúšajte matnú verziu bez trblietok, ktorá bude na tvári pôsobiť prirodzene. Ligotavú formu zvoľte, iba ak chcete pokožke dodať bronzový nádych ako po opaľovaní. Pri voľbe konzistencie prípravku sa riaďte typom vašej pleti. Pre mastnú pleť je ideálna púdrová varianta, normálna zasa znesie tekutý bronzer.

  • Lícenky - musí lichotiť odtieňu vašej pleti, aby z nej vyžarovalo zdravie. V prípade mastnej pokožky si vyberte matný model – trblietky by zbytočne zvýrazňovali jej lesk. Pokiaľ ide o konzistenciu, zlaďte ju s tónovacím krémom. Krémová alebo penová lícenka prídu vhod ak používate make-up. Púdrová varianta zasa výborne doplní púdrový základ. 

  • Fixačné spreje - tieto transparentné produkty sa aplikujú na nalíčenú tvár alebo počas samotného líčenia. Fixujú jednotlivé vrstvy, ktoré tak dlhšie vydržia v bezchybnom stave. Pokiaľ je vaša pleť mastnejšia, sprejom možno prestriekať make-up i v priebehu dňa.

 

rozjasňovač

Konzistencia

Existuje sypká, tekutá či **krémová**možnosť. V prípade niektorých výrobkov je vopred daná ich charakterom. Tekutý púder nezoženiete, rovnako ako ani tuhý BB krém či fixačný sprej. Okrem svojich preferencií berte ohľad aj na typ vašej pleti. Krémové prípravky sú vhodnejšie pre suchú a citlivú, gély zasa pre mastnú pleť. 

Pri voľbe konzistencie sa usilujte dodržať pravidlo jednoty a vyberte vždy iba jednu variantu. Líčidlá sa vám budú lepšie nanášať a zároveň dosiahnete prirodzenejší vzhľad než pri ich nevhodnom kombinovaní. Tuhé prípravky si lepšie rozumejú s tuhými a krémové s krémovou konzistenciou. Ak používate púder, doplňte ho púdrovou lícenkou a make-up zasa krémovou. Pokiaľ aplikujete krémovú lícenku na napudrovanú tvár, môže dôjsť k vytvoreniu  nerovnomerností. Lícenka sa totiž bude na púdrovom podklade prichytávať.

Konzistencia produktov častokrát ovplyvňuje aj ich schopnosť prekrývania nedostatkov. Tuhé korektory v tégliku či make-upy v podobe tyčinky maskujú lepšie než ich tekuté verzie. 

Kdesi na pomedzí tuhej a tekutej konzistencie stojí pena. V tomto prevedení na trhu nájdete niektoré make-upy. Jej prednosťou je príjemná textúra a jednoduché aplikovanie.

Ako sa líčiť

Správne nanášanie

Produkty, ktoré nemajú pumpičku nenaberajte prstami, ale plastovou špachtľou, ktorú nezabudnite po každom použití umyť antibakteriálnym mydlom. Na aplikovanie make-upu, korektora, rozjasňovača, bronzera i lícenky sú vhodné štetce s rôznymi profilmi alebo hubky. Aj tie však vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Pokiaľ sa budete obsahu nádobiek s líčidlami či krémom dotýkať prstami, začnú sa v nich množiť nežiaduce baktérie, ktoré si pri každom použití nanesiete na tvár. S rovnakým rizikom sa spája používanie znečistených štetcov a hubiek. Prípravky s pigmentmi zakaždým rozotrite dostratena, aby neboli viditeľné ostré prechody. Dosiahnete tak prirodzený vzhľad.

Volba správného odstínu

  • Pri make-upe a púdri platí jednoduché pravidlo - nikdy nesmú byť tmavšie než vaša pleť. Výnimkou sú len produkty, ktoré chcete použiť na kontúrovanie tváre. Pri hľadaní správneho odtieňa myslite tiež na tón vášho krku, aby medzi ním a tvárou nedošlo k vytvoreniu nežiaduceho kontrastu. 

  • V prípade korektorov nemusíte vybrať len jeden odtieň na zakrytie všetkých nedokonalostí. Ideálna je paletka, ktorá ich ponúka hneď niekoľko. Tieto tóny môžete podľa potreby kombinovať. Ak chcete iba jeden korektor, vyberte si farbu, ktorý bude čo najbližšie charajteru vašej pleti. 

  • Pri bronzeri siahnite po nepatrne tmavšom odtieni než je vaša pleť. Ak je porcelánová, vhodný bude nádych doružova. 

  • Farbu lícenky zjednoťte s tónom rúžu a vašej pleti. Svetlej pristane jemne béžový, ružový alebo broskyňový odtieň, na olivovej zasa výborne vyniknú hnedé či medené tóny. Pri tmavšej pleti si môžete dovoliť sýtočervené až fialové farby. 

  • Dámy so svetlejšou pleťou by sa mali obzrieť po bielych a ružovkastých rozjasňovačoch. Olivová pleť vyžaduje broskyňové či zlatisté, tmavšia zasa výrazne zlaté až bronzové odtiene. 

  • Pokiaľ ide o BB a CC krémy, voľba odtieňa je jednoduchá záležitosť. Spravidla totiž existujú len dva typy – svetlejší pre svetlú a tmavší pre opálenejšiu pokožku.

Nezabúdajte na odličovacie prípravky

Odličovanie je tiež neoddeliteľnou súčasťou líčenia. Ak pravidelne používate make-up alebo pleťové krémy a séra, prípravky na čistenie pleti by mali mať miesto vo vašej kozmetickej výbave. Pri výbere druhu a konzistencie sa riaďte typom vašej pleti a líčidlami, ktoré používate. Pokiaľ obľubujete vodoodolné, vyskúšajte dvojfázové produkty. Na mastnú pleť sú vhodné prípravky na báze gélu, ktoré ju okrem líčidiel zbavia aj prebytočného mazu. Suchú pleť čistite odličovacím mliekom, ktoré je jemné a nevysušuje. Pri citlivej pleti používajte kozmetiku bez vône, s obsahom upokojujúcich zložiek.

Správny spôsob uchovávania kozmetiky

Pokiaľ budete dbať na správne uskladnenie i používanie skrášľovacích výrobkov, dlhšie si zachovajú deklarovanú účinnosť. Kozmetike škodí vlhko a priame slnečné žiarenie. V takomto prostredí sa v nej začnú rýchlo množiť baktérie. Vždy ju preto uchovávajte na tmavom a suchom mieste. Ak si zakúpite prípravky do zásoby a ihneď ich neotvoríte, využite pre ne chladničku. 

Dátum spotreby

Pravidelne kontrolujte maximálny dátum spotreby, ktorý nájdete na obale produktu. Dôležitý je tiež počet mesiacov po otvorení výrobku, počas ktorých by ste ho mali spotrebovať. Túto lehotu často objavíte v ikonke „téglika“, kde je uvedené napríklad „12 M“. To znamená, že produkt by ste po uplynutí 12 mesiacov od jeho otvorenia už nemali používať. V opačnom prípade stráca svoje účinky a môže spôsobiť kožné problémy.